Blog Over Mijn Lijk aflevering 1 - seizoen 11
Over Mijn Lijk gaat over het leven van jongvolwassenen die ongeneeslijk ziek zijn. De eerste aflevering begon met het ‘twenty five and still alive-feestje’ van Madelief. Ze kreeg vier jaar geleden de diagnose leverkanker. Inmiddels weet ze dat ze ook uitzaaiingen in de lymfeklieren heeft. Haar prognose is onduidelijk, maar haar situatie wordt goed in de gaten gehouden met CT-scans.
Madelief en Dave
‘Ik wil de 30 halen’, zegt ze tegen presentator Tim Hofman. En nee, ze is geheel niet bezig met de dood. Integendeel. Ze is een relatie met Dave begonnen toen ze al ongeneeslijk ziek was. Die ziekte speelt in hun alledaagse leven nauwelijks een rol, geeft hij aan. ‘Alleen de lange termijn-dingen, zoals samen een huis kopen of kinderen krijgen, vallen weg’, zegt Dave. ‘Daar hoeven we het niet met elkaar over te hebben, want dat zal niet aan de orde zijn.’
Nicole over haar toekomst
Nicole kan minder zorgeloos zijn. Ze toont de camera allerlei plekken op haar lichaam waar de kanker duidelijk te zien is. ‘Ik denk in maanden’, zegt ze. Haar kinderen waren 2 en 4 jaar oud toen ze te horen kreeg dat ze ongeneeslijk ziek was. Inmiddels is ze twee jaar verder. ‘Ze kennen mij alleen maar ziek. Dat doet pijn.’
Ze probeert zo goed mogelijk de kinderen uit te leggen wat er gebeurt. Ze weet dat de kinderen haar later mogelijk niet eens meer kunnen herinneren. Ook dat doet haar veel pijn.
Operatie voor Koen
Niet minder zorgelijk is de situatie voor Koen. Hij staat in de eerste aflevering op het punt om een operatie te ondergaan vanwege zijn hersentumor. ‘Ik weet nog niet hoe ik eruit kom’, zegt hij. De kans is aanwezig dat deze operatie ernstige gevolgen gaat hebben voor zijn leven. ‘Het kan zijn dat ik daarna niet meer kan lopen of praten. Of allebei’, zegt Koen.
Aan die laatste mogelijkheid wil hij niet teveel denken. En al helemaal niet over praten. ‘Zolang je het niet bespreekt, bestaat het niet.’ Zijn vriendin Bionda zou dat gesprek wel graag met hem willen aangaan. ‘Stel je kunt straks niet meer praten, hoe weet ik dan wat je wil?’ Ze heeft voor die situatie al een stel emoji’s gemaakt, op papier, zodat Koen in ieder geval via emoji’s ‘iets’ duidelijk kan maken.
Tycho en 'de kanker'
Ook Tycho is geen makkelijke prater. Al kan hij met een paar woorden veel zeggen: ‘Ik leg me erbij neer dat ik kanker heb, maar ik accepteer het niet’. In de eerste aflevering zien we hoe hij alle haar laat afscheren. De chemo die hij vanwege zijn darmkanker kreeg is de concrete aanleiding hiervoor. Maar hij is vastbesloten zijn leven niet te laten verpesten door de kanker, maakt hij duidelijk als hij in zijn stamkroeg zit en ‘op de kanker’ proost: ‘Die chemo pakt al genoeg van mij af. Maar in plaats van verdrietig thuis zitten, kan ik beter buitenshuis zielig doen.’
Aandacht besteden aan zingeving is een belangrijk onderdeel van palliatieve zorg. Wil je daar meer over weten? Lees hier meer over geestelijke ondersteuning en zingeving.
Volgende aflevering
De volgende aflevering van Over Mijn Lijk is te zien op zondagavond 26 april, 21.00 uur. Bekijk hier de uitzendingen via NPO Start.